A Zsolnay gyárban a kezdetektől gyártottak építészeti kerámiát, azonban a fellendülés az 1870-es évek második felében következett be, amikor a rohamosan növekedő főváros középítkezésein egyre gyakrabban alkalmazták a Zsolnay-féle építészeti kerámiát. A gyár első jelentős megbízatása az Ybl Miklós által tervezett Várbazárhoz fűződött, majd komoly munkakapcsolatot alakított ki Steindl Imrével, a korszak egyik legjelentősebb építészével. Steindl tervezte a Parlament épületét is, amelyen első ízben alkalmazták a pirogránitot. A pirogránitot Zsolnay Vilmos eredetileg a kő díszítőelemek, szobrok helyettesítésére kísérletezte ki.
Önmagában színezve vagy különféle mázakkal sokoldalúan alkalmazható külső homlokzatokon és belső terekben egyaránt. A pirogránitot gyakran használták fel a korszakra jellemző műemléki rekonstrukciókon, mint amilyen például a Mátyás templom épülete, amelynek nemcsak színes tetőcserepei, de vízköpői, homlokzati díszei és padozata, a belső teret díszítő kandeláberei is a pécsi gyárban készültek.
A Zsolnay által gyártott építészeti kerámia meghatározó jelentőségűvé vált Budapest és számos vidéki város középületein, főként a századforduló évtizedeiben. Lechner Ödön, a „magyaros szecesszió” nemzetközi jelentőségű alkotója erre az anyagra alapozta sajátos stílusát, amelyet olyan épületek fémjeleznek, mint a Földtani Intézet, az Iparművészeti Múzeum vagy a Postatakarék.
A Zsolnay gyár történetében a kezdetektől jelentős szerepet töltött be az építészeti kerámiagyártás. mázas csövek, kerti díszedények, épületdíszítő elemek gyártása fontos bevételi forrást jelentett. A 19. század utolsó harmadában nagyarányú városfejlesztés zajlott Magyarországon. Budapest historizáló középületein, Pécs polgárházain egyaránt megjelent a Zsolnay gyárból származó terrakotta épületdísz, igazi lendületet azonban a pirogránit gyártás megindulása adott ennek a területnek.
Zsolnay Vilmos találmánya nyomán olyan építészeti kerámia született, amely kül- és beltéren egyaránt alkalmazható, jól tűri a szélsőséges időjárási viszonyokat, anyagában színezhető, különféle mázakkal rendkívül sokrétűen alkalmazható.
Az Országház épületétől az Iparművészeti Múzeumig számos kiemelkedő jelentőségű műemléki épület hirdeti a Zsolnay gyár kivételes eredményeit az építészeti kerámiagyártás területén.